Yürüme Ve Konaklama İle İlgili HadislerHadis No: 2174

Ravi: Ebu Hüreyre

Tanım: Resulullah (sav) buyurdular ki: “Münbit yerde sefer yaptığınız zaman, deveye arzdaki hissesini verin. Çorak yerde sefer yaptığınız zaman da orada yürümeyi hızlandırın ilikleri kurumasın. Mola verdiğiniz zaman yoldan sakının çünkü orası geceleyin haşeratın sığınağıdır.” (Ebu Davud’da “hissesini verin” dendikten sonra “mutad mola yerlerini (konaklamadan yürüyüp) geçmeyin” ibaresini ilave etmiştir.)

Kaynak: Müslim, İmaret 178, (1926); Tirmizi, Edeb 75, (2862); Ebu Davud, Cihad 63, (2529)


Hadis No: 2175

Ravi: Halid İbnu Ma’dan

Tanım: [Merfu olarak (yani Hz. Peygamber (sav)’in sözü olarak)- rivayet ediyor:] Resulullah buyurdular ki: “Allah refikdir, (yumuşaklık, kolaylık, müsamaha sahibi). Bu sebeple rıfkı sever, rıfk sebebiyle razı olur, rıfk (sahibin)’a mahsus bir yardımı vardır ki, şiddet sahipleri bu yardımı göremez. Öyleyse bu, dili olmayan hayvanlara bindiğiniz zaman bunlara konaklama yerlerinde mola verin. Eğer geçtiğiniz arazi çoraksa, oradan hayvanın iliğini kurutmadan çıkın. Gece yürüyüşünü tercih edin. Zira geceleyin arz, gündüzleyin dürülmeyecek şekilde dürülür. Yol üzerine (geceleyin) konaklamaktan kaçının. Çünkü o, hayvanların yolu, yılanların sığınağıdır.”

Kaynak: Muvatta, İsti’zan 38, (2, 979)


Hadis No: 2176

Ravi: Ebu Katade

Tanım: Resulullah (sav) yolculuk sırasında geceleri uyumak üzere konaklayınca sağı üzerine yatardı. Sabah vaktine yakın konaklamış ise, (yastık yerine) kolunu diker, başını avucunun içine koyardı.

Kaynak: Müslim, Mesacid 313, (683)


Hadis No: 2177

Ravi: Ebu Salebe el-Huşeni

Tanım: Resulullah (sav) sefer sırasında konaklayınca yanında bulunan halk vadilere ve dağ geçitlerine dağılırdı. Bunun üzerine Resulullah (sav): “Vadilere ve geçitlere dagılmanız şeytan işidir” diye ikaz etti. Bundan sonra herhangi bir yere inilince birbirlerine yakın şekilde yerleşirlerdi. Öyle ki, “Üzerlerine bir yaygı atılsa hepsini örter” denirdi.

Kaynak: Ebu Davud, Cihad 97, (2628)


Hadis No: 2178

Ravi: Sehl İbnu Muaz el-Cüheni

Tanım: Sehl İbnu Muaz el-Cüheni, babası (Sehl)’den naklen anlatıyor: “Resulullah (sav) bir gazve sırasında bir yerde konaklamıştı. Askerler konakladıkları yerleri birbirine pek yakın tutarak darlığa sebep oldular ve yolu da kestiler. Bunun üzerine bir dellal çıkararak halka şunu ilan ettirdi: “Konak yerini daraltıp yolu kesenin cihadı yoktur.”

Kaynak: Ebu Davud, Cihad 97, (2629, 2630)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*