Vera Nedemektir ? Örneklerle AnlatımVera : Haram olan şeylerden kaçınmanın yanı sıra, şüpheli olan şeyden de kaçınmaya vera denilmektedir. Vera takvadan üstündür.

Dininizin direği (temeli) veradır. (Hadîs-i şerîf-Künûz-ül-Hakayık)

Peygamber Efendimiz (s.a.v.): “Helaller bellidir, haramlar bellidir. İkisinin arasında şüpheliler (haram olup olmadığı belli olmayanlar) vardır. Bunları insanların çoğu bilmez. Kim şüpheli şeylerden kaçınırsa, ırzını ve dinini korumuş olur. Kim de şüpheli şeylere dalarsa, harama düşmüş olur. Koru (girilmesi yasak olan mevkii) etrafında sürüsünü otlatan çoban gibi, çok sürmez (sürüsü oraya dalar) oradan (haramdan) da yer. Uyanık olunuz! Her hükümdarın bir korusu vardır. Gözünüzü açınız! Allah’ın yer yüzündeki korusu da haram kıldığı şeylerdir..” buyurarak şüpheli şeylerin harama açılan bir kapı olduğunu ifade etmiştir.

 Veraın üç mertebesi vardır:

1 – Haram olan şeyleri terk etmek. Haramı işleyen fasık ve facir olur.

2 – Şüpheli şeylerden sakınmak. Yani ummadığı başka bir taraftan harama düşmemek için dinen almasına ruhsat olduğunu bildiği şeyi kalbiyle de helal olduğuna kanaat getirdikten sonra almaktır. Bu salihlerin veraıdır.

3 – Nefsini şehvetlerinin birçoğundan tutmak. Bu müttakilerin veraıdır.

Veraya örnek ;

Beytülmal koyunları Kûfelilerin koyunları ile karışmıştı. İmam-ı A’zam hazretleri harama düşmemek için koyunun yedi sene yaşadığını öğrendi ve yedi sene koyun eti yemedi.

İmam-ı Rabbani Hazretleri Mektubat-ı Şerifte Vera hakkındaki açıklamalarının bir bölümü şöyledir;

Tasavvuf yolunda gözetilmesi lazım olan şartları da öğrenmesi ve bunlara riayet etmesi lazımdır. Bu şartların en başta geleni, nefse uymamaktır. Buda, vera ve takva ile olur. Vera ve takva, haramlardan sakınmak demekdir. Haramlardan sakınabilmek için, mubahların lüzûmundan fazlasını terk etmelidir. Çünki mubahları, [ya’nî yasak olmıyan şeyleri], alabildiğine yapan kimse, şüpheli olanları işlemeğe başlar. Bunlar ise, harama yakındır, yanî haram işlemek ihtimali çok olur. Uçurum kenarında yürüyen, içine düşebilir. Demek ki, haramdan sakınabilmek için, mubahların fazlasından kaçmak lazımdır. Bu yolda ilerlemek için vera’ sahibi olmak şarttır demişlerdir.
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*