Sahabelerden Bazılarının Faziletleri – Muaviye (ra İle İlgili HadislerHadis No: 4465

Ravi: Ebu İdris el-Havlani

Tanım: Ömer İbnu’l-Hattab (ra), Umeyr İbnu Sa’d’ı Humus valiliğinden azledince yerine Hz. Muaviye (ra)’yi tayin etti. Halk: “Umeyr’i azledip Muaviye’yi mi tayin etti?” diye mırıldandı. Umeyr (ra): “Muaviye’yi hayırla yadedin. Zira ben Resulullah (sav)’ın: “Allahım, onunla (insanlara) hidayetini ulaştır!” dediğim duydum!” dedi.

Kaynak: Tirmizi, Menakıb, (3842)


Hadis No: 4466

Ravi: İbnu Abbas

Tanım: Ben çocuklarla birlikte oynuyordum. Derken Resulullah (sav) geldi. Ben hemen bir kapının arkasına saklandım. (Beni orada bulup) enseme dokundu. “Muaviye’ye git! Onu bana çağır” dedi. (Ben derhal gittim ve) geldim: “O yemek yiyor! dedim. Resulullah (sav) tekrar: “Git Muaviye’yi bana çağır” emrettiler. Ben (yine gidip) döndüm ve: “O yemek yiyor!” dedim. Resulullah tekrar: “Git! Muaviye’yi bana çağır!” emrettiler. Ben yine gidip geldim ve: “O yemek yiyor!” dedim. Bunun üzerine: “Allah onun karnını doyurmasın!” buyurdular.

Kaynak: Müslim, Birr 96, (2604)


Hadis No: 4467

Ravi: Abdurrahman İbnu Ebi Umeyre

Tanım: Resulullah’ın Muaviye için şöyle dua ettiğini rivayet etmektedir: “Allahım, onu hidayet edici ve hidayeti bulmuş kıl ve onunla (insanlara) hidayet ver.”

Kaynak: Tirmizi, Menakıb, (3841)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*