Sahabe Nedir Kime Sahabe Denir ?Sahabe Nedir Kime Sahabe Denir ?

Sahabe Peygamber efendimizi sallallahü aleyhi ve sellem sağlığında bir an gören, eğer âmâ ise (gözü görmüyorsa), bir an konuşan, iman etmiş büyük-küçük mü’minlerin birkaç tanesine veya daha fazlasına verilen isimdir.

Hürmet ve saygı için, “Resulullah’ın kıymetli ve mübarek arkadaşları manasına Sahabe-i kiram denir. Ayrıca onların ismi anıldığında; “Allahü teâlâ onlardan râzı olsun” mânâsına radıyallahü anhüm ecmaîn söylenir.

Sahabe-i Kiram Efendilerimizin Üstünlükleri

Bütün din büyükleri buyuruyor ki: “Sahabe-i kiram aleyhimürrıdvân, Peygamberlerden aleyhimüssalevâtü vetteslîmât sonra insanların en efdali, en üstünüdür.” Resûlullah’ı sallallahü aleyhi ve sellem bir kerre gören bir müslüman, görmiyenlerin hepsinden , hattâ Veysel Karânî’den kat kat daha yüksektir. Eshâb-ı kirâm aleyhimürrıdvân, Şam’a girince, bunları gören hıristiyanlar, hâllerine hayran kalıp; “Bunlar, Îsâ aleyhisselâmın havârîlerinden daha yüksektir” dediler.

Bu dînin en büyük âlimlerinden olan Abdullah ibni Mübârek (r.aleyh), buyuruyor ki: “Resûlullah’ın sallallahü aleyhi ve sellem yanında giderken hazret-i Muâviye’nin (r.anh) bindiği atın burnuna giren toz, Ömer bin Abdülazîz’den bin defâ daha üstündür.” (İmâm-ı Rabbânî)
Sahâbe-i kirâmın aleyhimürrıdvân üstünlüklerini bildiren âyet-i kerîme ve hadîs-i şerîfler pekçoktur. (İmâm-ı Rabbânî)
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*