Namazda Öksürmek Gırtlağı Temizlemek Namazı Bozar mı?Kitaptan sana vahyedilmiş olanı tilâvet et ve namazı dosdoğru kıl. Şüphe yok ki namaz, hayasızlıklardan ve yaramaz şeylerden nehyeder. Ve elbette ki, Allah´ın zikri en büyüktür. Ve Allah ne yapar olduğunuzu bilir.(Ankebut 45-Ö.N.Bilmen Meali)

Tüm müslümanlar namazlarını kılarken çok dikkatli olmalı ve namaz ile ilgili ilmihal meselelerini çok iyi öğrenmeye gayret etmelidir. Aksi halde çok ufak sanılan bir mesele bile, kişinin yıllarca kıldığını sandığı namazların müfsid olmasına sebep olmaktadır. Namazda çok dikkat etmemiz gereken, fakat maalesef bir çok müslümanın farkında olmadığı bir mevzuda namazda özürsüz yere boğazını, gırtlağını temizlemektir. Bu mevzuda Büyük İslam İlmihalinde ve Nimeti İslamda yer alan bölümler şu şekildedir.

oksurmekNamazda Öksürmek Gırtlağı Temizlemek Namazı Bozar mı?

Bir özür veya makbul bir sebeb bulunmaksızın “eh, eh…” diye boğazı gürültü çıkararak temizlemek namazı bozar. Fakat zorlamayarak kendiliğinden gelen bir öksürme, bir özür sayıldığından namazı bozmaz.

Burada bahsedilen özür ve makbul bir sebep ise şu şekilde açıklanmıştır;

Sesi düzeltip güzelleştirmek için veya namazda bulunduğunu bildirmek için veya kendi imamının bir kıraat hatasını düzeltmek için bunun yapılmasında namaz bozulmaz. Çünkü bu boğaz temizliği doğru bir maksada dayanmaktadır. Sahih olan görüş budur. ( Büyük İslam İlmihali)

Namazda Öksürmek ve Gırtlağı Temizlemek Hakkında Nimet-i İslam Kitabında yer alan bölüm ise şu şekildedir.

Bilâ özür, tenahnuh (15).

Eğer kıraeti mânî olan, balgamı izale gibi, bir özre mebni olursa, namazı ifsad etmez (16).

Tenahnuh: Sebepsiz, boğazını karıştırıp öksürme ve ses çıkarmaktır ki,yapma öksürükte olur. Özür, mükellefe târî olan bir vasıftır ki, kendi hakkında,tahfif sebebidir. Sesin ıslah ve güzelleşmesi için, yahut kendi imamı hatasını anlayıp, doğrultmak için veyahut kendinin namazda bulunduğunu bildirmek için, edilen tenahnuh dahi, sahih olan kavle göre özre mebni olan tenahnuh cümlesindendir.

 
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*