Kesim Adabı Ve Yasakları İle İlgili HadislerHadis No: 1936

Ravi: Şeddad İbnu Evs

Tanım: Resulullah (sav) buyurdu ki: “Allah Teala hazretleri, her şeyde iyiliği emretmiştir. Öyleyse öldürdüğünüz zaman öldürmeyi iyi yapın. Kesecek olursanız kesmeyi iyi yapın. Bıçağın ağzını bileyin. Hayvana (zahmet vermeyin) rahat ettirin.”

Kaynak: Müslim, Sayd 57, (1955); Tirmizi, Diyat 14, (1409); Ebu Davud, Edahi 12, (2815); Nesai, Dahaya 22, (


Hadis No: 1937

Ravi: Ebu Hüreyre ve İbnu Abbas

Tanım: Resulullah (sav) şeytan kurbanından (şerita) men etti. ” Dendi ki şerita, boğazından sadece deri kısmının kesilip, boyun damarı kesilmeden ölmeye terkedilen (kurbanlık) hayvandır.”

Kaynak: Ebu Davud, Edahi 17, (2826)


Hadis No: 1938

Ravi: İbnu Abbas

Tanım: (Hayvanı keserken) besmele çekmeyi bir kimse unutmuşsa bunun bir mahzuru yoktur. Ancak kasden terketmiş ise, kesilen yenilmez.” [Rezin’in ilavesidir]

Kaynak: Rezin


Hadis No: 1939

Ravi: İbnu Ömer

Tanım: Resulullah (sav) buyurdular ki: “Haksız yere bir kuş veya daha küçük bir hayvan öldüren insana Allah mutlaka onun hesabını soracaktır.” Kendisine: “Onun hakkı da nedir?” diye sorulunca: “Onu keser ve yer. Başını kesip atmaz!” diye cevap verdi.

Kaynak: Nesai, Sayd 34, (7,239)


Hadis No: 1940

Ravi: Ebu Vakıd

Tanım: Resulullah (sav) Medine’ye geldiği zaman, Medineliler, (diri olan) devenin hörgücünü kesiyorlar ve koyunların da kuyruklarını koparıyorlar ve bunları yiyorlardı. Bu durum üzerine Resulullah (sav): “Hayvan diri iken ondan her ne kesilmiş ise, bu meyte (iaşe) hükmündedir, yenilmez.” dedi.

Kaynak: Tirmizi, Et’ime 4, (1480); Ebu Davud, Sayd 3, (2858); İbnu Mace, Sayd 8, (3216)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*