İman Ve İslama Giren Müteferrik Hadisler İle İlgili HadislerHadis No: 0047

Ravi: Ebu Hüreyre

Tanım: Hz. Peygamber (sav) buyurdu ki: “Mü’min, mütemadiyen rüzgarın eğici tesirine maruz bir bitkiye benzer. Mü’min, devamlı belalarla başbaşadır. Münafığın misali de çam ağacıdır. Kesilip kaldırılıncaya kadar hiç ırgalanmaz.”

Kaynak: Buhari, Marda 1; Tirmizi, Emsal 4, (2870); Müslim, Sıfatu’l-Münafıkün 86, (2809)


Hadis No: 0048

Ravi: İbnu Ömer

Tanım: Hz. Peygamber (sav) şöyle buyurmuştu: “Mü’min, yaprağını hiç dökmeyen yeşil bir ağaca benzer.” Halk falanca ağaç, fişmekanca ağaç diye taliminde bulundular, (fakat isabet ettiremediler). Ben, “Bu, hurma ağacıdır” demek istedim, ancak (yaşım küçük olduğu için) utandım. Sonra Hz. Peygamber (sav): Bu hurma ağacıdır” diye açıkladı.

Kaynak: Buhari, İlm 4, Edeb 79; Müslim, Sıfatu’l-Münafıkün 64, (2811)


Hadis No: 0049

Ravi: Nevvas İbnu Sem’an

Tanım: Hz. Peygamber (sav) buyurdular ki: “Allah, bize iki tarafında iki ev bulunan bir doğru yolu misal veriyor. – Bir rivayette iki ev değil “iki sur” denmiştir. – Bu evlerin açık olan kapıları vardır. Kapıların üzerine de perdeler çekilmiştir. Biri yolun başında, biri de onun yukarısında durmuş iki davetçi (gelip geçenlere) şu daveti okuyorlar: “Allah cennete çağırır, dilediğini doğru yola eriştirir” (Yunus, 25). Yolun iki yakasındaki kapılar ise Allah’ın hududu (yani yasakları) dur. Hiç kimse perdeyi açmadan bu yasaklara düşmez. Kişinin yukarısındaki davetçi, Rabbisinin vaiz’idir.”

Kaynak: Tirmizi, Emsal 1, (2863)


Hadis No: 0050

Ravi: Ebu Hüreyre

Tanım: Hz. Peygamber (sav) şöyle buyurdu: “İslam garib olarak başladı, tekrar başladığı gibi garib hale dönecektir. Gariblere ne mutlu!”

Kaynak: Müslim, İman 232, (145); Tirmizi, İman 13 (2631)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*