İlk Safta Namaz Kılmanın FaziletiPeygamber Efendimiz (s.a.v.) namaz kılarken safların düzgün bir şekilde olması üzerinde önemle durmuş ve ilk safta namaz kılmanın fazileti hakkında da bizleri uyarmışlardır.

Erkeklerin saflarının en hayırlısı (sevabı en çok olanı ve faziletlisi) ilk saftır. Sevabı en az olanı da son saftır.” (Hadîs-i Şerîf, Sahîh-i Müslim)

Resulullah (sav) buyurdular ki: “İnsanlar, eğer ezan okumak ile namazın ilk safında yer almada ne (gibi bir hayır ve bereket) olduğunu bilseler, sonra da bunu elde etmek için kur’a çekmekten başka çare kalmasaydı, mutlaka kur aya başvururlardı.”

Kaynak: Buhari, Ezan 9, 32, Şehadat 30; Müslim, Salat 129, (437); Tirmizi, Salat 166, (225); Nesai, Mevakit

Saf Düzeni Nasıl Olmalı, Nelere Dikkat Edilmelidir ?

Cemaatle namaz kılınırken önce erkekler, sonra erkek çocuklar daha sonra kadınlar saf olurlar.

İmam, cemaate bunu emir ve işaret eder. Safta açık yer bırakmamalarını söyler. Bunlar sünnettir. Peygamber Efendimiz (s.a.v.): “Saflarınızı doğrultup düzeltin ki kalbleriniz de düzelsin ve sıklaşınız ki birbirinize merhamet ve şefkat hâsıl olsun.”buyurmuşlardır.

Berâ bin Âzib (r.a.) anlatıyor:

Peygamber Efendimiz (s.a.v.) safların arasına girer, bir ucundan diğer ucuna kadar dolaşır, omuzlarımıza ve göğüslerimize elini dokundurarak saflarımızı düzeltir ve şöyle buyururdu:

“Safta ileri geri durarak karışıklık meydana getirmeyiniz. Yoksa kalbleriniz de karmakarışık olur. Şüphesiz ilk saftakilere Allâhü Teâlâ rahmet, melekleri de istiğfar ederler.”

Câbir bin Semüra (r.a.) anlatıyor:

Resûlullâh (s.a.v.) bize “Rablerinin huzurunda meleklerin saf tuttuğu gibi saf tutmaz mısınız?” buyurdular.

Biz, “Melekler Rablerinin huzurunda nasıl saf tutuyorlar?” diye sorduk.

“Önceki safları tamamlar ve saflar arasında hiç boşluk kalmayacak şekilde birbirlerine yakın, bitişik dururlar.” buyurdular.

İmâm-ı Rabbânî Hazretleri şöyle buyurdular:

Bilmiş ol ki, cemaatle namaz kılarken, hiç kimse saftakilerden ileride veya geride olmayıp safların düzgün ve doğru olması lazımdır. Bu hususta gayret sarf etmek lazımdır. Zira Peygamber Efendimiz (s.a.v.) önce safları düzeltir, sonra namaza başlar ve

“Safların düzgün olması namazın kâmil olmasına sebeptir.”buyururlardı.
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*