İhya’ul Mevat İle İlgili HadislerHadis No: 0103

Ravi: Aişe

Tanım: Resulullah (sav) buyurdular ki; “Sahibi olmayan bir araziyi kim ihya ederse, bu araziyi herkesten ziyade o hak kazanır.” Urvetu’bnu Zübeyr “Hz. Ömer (ra) halife iken bu hadisin hükmünü tatbik etti” dedi.

Kaynak: Buhari, Hars 15


Hadis No: 0104

Ravi: Urvetu’bnu Zübeyr

Tanım: Hz. Peygamber (sav) buyurdular ki: “Kim ölü bir araziyi ihya ederse, burası onun olur. Başkasının arazisine izinsiz ağaç dikene hiçbir hak tanınmaz. Ebu Davud’da şu ziyade var: Urve (ra) dedi ki: “Şehadet ederim ki, Hz. Peygamber (sav) şuna hükmetti; Arz, Allah’ın arzıdır, insanlar da Allah’ın kullarıdır. Kim bir ölü araziyi (mevat) ihya ederse, bu yere, o, herkesten ziyade hak sahibi olur. Bu hükmü Resulullah (sav)’dan bize, ondan namazı getirenler getirdi.”

Kaynak: Muvatta, Akdiye 26, (2, 743); Tirmizi, Ahkam 38, (1379); Ebu Davud, Haraç 37, (3073)


Hadis No: 0105

Ravi: Urve

Tanım: Bana bu hadisi rivayet eden kimse şunu da anlattı: İki kişi Hz. Peygamber (sav)’a müracaat ederek aralarındaki ihtilafı arzettiler: Bunlardan biri, diğerinin arazisine hurma ağacı dikmişti. Resulullah (sav): “Tarla, eski sahibine aittir, ağaç diken de diktiklerini tarlada söksun” diye hükmetti. Ben ağaçların köklerine baltalarla vurulduğunu gördüm. Ağaçlar boylu boslu tam haldeydiler, hepsi de tarladan söküldüler.

Kaynak: Ebu Davud, Haraç 37, (3074)


Hadis No: 0106

Ravi: Semuratu’bnu Cündüb

Tanım: Resulullah (sav) dedi ki: “Mevat (ölü) bir araziyi kim bir duvarla çevrelerse, burası onun olur.” Rezin, Said İbnu Zeyd (ra)’den şu ziyadeyi kaydetti: Resulullah (sav) dedi ki: “Sahibi bir arazinin bakımından aciz kalarak helak olmaya terkedince biri gelip bu araziyi ihya öderse, arazi kendinin olur.”

Kaynak: Ebu Davud, Haraç 37, (3077)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*