Hicr Suresi İle İlgili HadislerHadis No: 0662

Ravi: İbnu Abbas

Tanım: Resulullah (sav)’ın arkasında çok güzel bir kadın namaz kılıyordu. Cemaatten bazıları onu görmemek için ön safa kaçıyor, (münafık ve cahil takımından) bazıları da en arka safa geliyor, rükuya vardığı zaman koltuğunun altında ona bakıyordu. Bu durum üzerine Cenab-ı Hakk şu ayeti indirdi: “Andolsun, sizden öne geçenleri de biz biliriz, geri kalanları da biz biliriz” (Hicr, 24).

Kaynak: Nesai, İmamet (2,118); Tirmizi, Tefsir, Hicr, (3122)


Hadis No: 0663

Ravi: Ebu Said

Tanım: Resulullah (sav): “Mü’minin ferasetinden kaçının, çünkü o Allahu Teala’nın nuruyla bakar” buyurup sonra şu ayeti okudular: “Elbette bunda fikr u firaseti olanlar için ibretler vardır” (Hicr, 75).

Kaynak: Tirmizi, Tefsir, Hicr, (3125)


Hadis No: 0664

Ravi: İbnu Abbas

Tanım: Andolsun ki sana Seb’ul-Mesani’yi ve Kur’an-ı Azim’i verdik (Hicr, 87) ayetinde geçen es-Seb’ul-Mesani, uzun süreler (tıvel)dir.

Kaynak: Nesai, Salat 26, (2,139)


Hadis No: 0665

Ravi: İbnu Abbas

Tanım: Kur’an’ı parçalayanlara da… (Hicr, 91) ayetini açıklamak üzere: “Onlar Ehl-i Kitaptır, yani Yahudi ve Hıristiyanlar. Bunlar onu parçalara bölerek bazı kısımlarına inandılar, bazı kısımlarına inanmadılar” buyurmuştur.

Kaynak: Buhari, Tefsir, Hicr 4, Menakibu’l-Ensar 52


Hadis No: 0666

Ravi: Enes

Tanım: Rablerine andolsun ki hepsini yaptıklarından sorumlu tutacağız (Hicr, 92-93) ayeti ile ilgili olarak: “Onlar “Lailahe illallah” demekten sorumlu olacaklar” demiştir.

Kaynak: Tirmizi, Tefsir, Hicr, (3126); Buhari, hadisi bab başlığı olarak kaydetmiştir

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*