Hazreti Ömerin Zehir İçtiğini Gören Elçihazreti ömerBir gün Hazreti Ömer (radıyallahü anh) mescidde idi. Bizans imparatorunun elçisi geldi. Bir kısım hediyeler ile beraber bir doğan kuşu, bir tazı ve bir şişe de zehir getirdi.

Ey Halife! Bu doğan hangi kuşu istersen yakalar, hiçbir kuş pençesinden kurtulamaz. Bu tazıyı, avda hangi hayvana salarsan yakalar, elinden av kurtulmaz. Bu şişedeki zehirden bir damla içen hemen ölür. Hiçbir ilaç ile de tedavisi olmaz. Bunlar, acaib şeyler olduğundan bir sultanın hazinesinde bulunması icap eder diyerek İmparatorumuz size gönderdi, dedi. Hazreti Ömer:

Kuştan insana ne faide gelir ? Hal sahibi olan, kuşu eline alıp amellerini zayi etmez, diyerek doğan kuşunun bağlarını çözüp salıverdi.

İnsan, köpeği ne yapsın? O mekruh hayvanı evine koyup, arkasında gezdirmeye ne lüzum var diyerek, köpeğin zincirlerini açıp serbest bıraktı.

İçi zehir dolu şişeyi mübarek eline aldı. Benim dünyada en azılı düşmanım nefsimdir, buyurdu. Besmele çekerek şişedeki zehrin hepsini içti. Elçi bu hali görünce kendinden geçip düştü. Bir müddet sonra ayılınca Hazreti Ömer’in sıhhatte olduğunu gördü. Hemen Hazreti Ömer’in ayakların kapanıp:

Bana imanı öğret, dedi.

Hazreti Ömer , elçiye imanı, İslamı öğretti. Elçi Müslüman olduktan sonra, bir daha Bizansa gitmeyip, geri kalan ömrünü Hazreti Ömer’in hizmetinde geçirdi.

Kaynak: Çehar Yar-ı Güzin- Dört Büyük Halife – Bedir Yayınevi
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*