Göz Değmesi İle İlgili HadislerHadis No: 4029

Ravi: İbnu Abbas

Tanım: Resulullah (sav) buyurdular ki: “Göz değmesi haktır. Eğer kaderi (delip) geçecek bir şey olsaydı, bu göz değmesi olurdu. Yıkanmanız taleb edilirse yıkanıverin.” [Tirmizi’de “GÖZ değmesi haktır” ibaresi yoktur.]

Kaynak: Müslim, Selam 42, (2188); Tirmizi, Tıbb 19, (2063)


Hadis No: 4030

Ravi: Ebu Hüreyre

Tanım: Resulullah (sav): “Göz değmesi haktır” demiştir. (Buhari dışındaki rivayetlerde: “Dövme yapmayı da yasakladı” ziyadesi vardır.)

Kaynak: Buhari, Tıbb 36, Libas 86; Müslim, Selam 41, (2187); Ebu Davud, Tıbb 15, (3879)


Hadis No: 4031

Ravi: Aişe

Tanım: Göze değene (ain) abdest alması emredilir, onun abdest suyu alınır, bununla göz değmesine uğrayan (mani) yıkanırdı.

Kaynak: Ebu Davud, Tıbb 15, (3880)


Hadis No: 4032

Ravi: Muhammed İbnu Ebi Ümame İbni Sehl İbni Hanif

Tanım: Ravi, babasından şunları işittiğini anlatmıştır: “Babam Sehl (ra) (Cuhfe yakınlarındaki) Harrar nam mevkide yıkandı. Üzerindeki cübbeyi çıkardı. Bu sırada Amir İbnu Rabi’a ona bakıyordu. Sehl, bembeyaz bir tene, güzel görünüşlü bir cilde sahipti. Amir: “Ne bugünkü bir manzarayı, ne de böylesine ancak çadıra çekilmiş bakirede bulunabilen bir cildi hiç görmedim” dedi. Sehl daha orada iken hummaya yakalandı ve rahatsızlığı şiddet peyda etti (ve yere yıkıldı). Durum Resulullah (aleyhissalatu vesselam)’a haber verildi ve: “Başını kaldıramıyor” dendi. Halbuki Sehl orduya kaydedilmişti. “Ya Resulallah o, sizinle gelemez. Vallahi başını bile kaldıramıyor!” dediler. Aleyhissalatu vesselam: “Onunla ilgili olarak herhangi bir kimseyi ittiham ediyor musunuz?” diye sordu. “Amir İbnu Rebi’a var” dediler. Resulullah onu çağırtıp kendisine kızdı ve: “Sizden biri niye kardeşini öldürüyor? Niye bir “Barekallah! demedin? Onun için abdest al!” buyurdu. Bunun üzerine Amir yüzünü, ellerini, kollarını, dizlerini ve ayaklannın etrafını ve izarının içini bir kaba yıkadı. Sonra, bir adam bu suyu onun (Sehl’in) üzerine arkasından döktü; derken o anında iyileşti.”

Kaynak: Muvatta, Ayn 1, (2,938)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*