Diş Kaplama caiz midirDiş kaplaması, dişin üzerinin genellikle porselenden yapılmış estetik bir materyalle tam olarak kaplanmasıdır. Peki çok sık yapılan bu uygulama, dinimiz açısından caiz midir?

diş kapma caizmidir

Dişinin birazı çürümüş veya kırılmış olan kimsenin dişini doldurtması veya kaplatması caizdir. Ancak, zaruretsiz, süs olsun diye keyfi şekilde yapmak caiz değildir. 

Hanefi mezhebi müctehidlerinden İmam Muhammed Rahimehullah’a göre sallanan dişleri altın tel ile bağlatmak, düşen ve çıkarılan diş yerine altın diş takmak caizdir.İmam-ı Azam Ebû Hanife’ye göre ise altın ile kaplatmak caiz değil, gümüş ile caizdir. İmam Ebû Yusuf da (bir rivayette) İmam Muhammed gibi buyurmuştur. Altın ile kaplamada İmam Muhammed’in ictihadiyle amel edilebilir. Alimler imameyn’in (İmam Ebû Yusuf ile İmam Muhammed’in) ictihadı üzerine fetva vermişlerdir.

Ayrıca Osmanlı ulemasından, Şeyhulislam Uryanizade, diş doldurmak için ve Şeyhulislam Mûsa Kazım Efendi de, altın diş takmak için fetva vermişlerdir. 

İslam dininde, kolaylık yapacağız diye, şerîatin cevaz vermediği bir hususa, elbette caizdir denilemez. Fakat caiz olan bir mesele için de, caiz değildir denilerek zorluk çıkarılamaz.
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*