Aşure Gününün Önemi ve Yapılması Gereken İbadetlerİslam’ın sünnetlerinden biri de Aşure gününe hürmet etmektir. Arşı taşıyan melekler (Hamele-i Arş) bu günün hürmetini bilirler. Çünkü Aşure günü, Peygamberlerin (aleyhimüsselam) kurtuldukları gündür.

Cebrail, Mikail, İsrafil (aleyhimüsselam), Arş ve Kürsi, Kalem, gökler, yer ve Cennet Aşure günü yaratılmıştır. Kıyamet de Aşure günü kopacaktır.

Aşure günü oruç tutmak sünnettir. Selef-i salihin (rahimehümullah), çocuklarına Aşure günü yemek yedirmezlerdi. Resulullah (s.a.v.) Aşure günü hurmayı mübarek tükürüğü ile ıslatır küçük çocukların damağına sürerdi. Çocuklar Resulullah’ın mübarek tükürüğü bereketiyle doyar, akşama kadar hiç bir şey yemezlerdi.

“Her kim Aşûrâ günü çoluk-çocuğuna cömert davranırsa, Allâhü Teâlâ senenin tamamında ona rızık genişliği verir.” (Hadîs-i Şerîf, Suyûtî, el-Câmiu’s-Sağîr)

Vahşi hayvanlar da Aşure günü bir şey yemezler, denildi.

Aşure Gününde Yapılması Gereken

Yahudilere muhalefet olması için Aşure günü ile birlikte Muharremin dokuzuncu veya on birinci günlerinde de oruç tutmalıdır.

Aşure günü hasımlarını razı eder, sıla-i rahim yapıp, akrabayı ziyaret eder. Bugün imkanı nisbetinde fakirlere sadaka verir.

Aşure hünü zikir meclislerine gider.Aşure günü, on müslümana selam verir. O gün insanlara yemek yedirip içirir, elbisesi olmayanları giydirir.Yetimlerin başını okşar, Müslümanların yolundan eziyet veren şeyleri kaldırır, dargınları barıştırır, cenazeye katılır, hastaları ziyaret eder. Din kardeşleri ile hürmet ve muhabbetle musafaha eder.

aşure
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*