Arapça Bilmeyen Kuran-ı Kerim’in Mealinimi Okumalı?Kuran

Müslümanları Kur’an-ı kerimden uzaklaştırmak, onun bereketinden, feyzinden mahrum bırakmak için, “Manasını bilmeyen, boşuna Kur’an-ı kerim okumasın, mealini okusun,” deniliyor. 

Halbuki, asırlardır, çeşitli dildeki, ırktaki Müslümanlar Arapça bilmedikleri, ma’nasını anlamadıkları halde Kur’an-ı kerimi okumuşlar, hadis-i şeriflerde bildirilen faydalara, sevablara kavuşmuşlardır. Ma’nasını bilmeden okunmaz diyenlerin maksadı Müslümanları, bu faydalardan, sevablardan mahrûm bırakmaktır. Hatta, okunamasını bilmese bile, Kur’an-ı kerimi evde bulundurmak çok faydalıdır.

Kur’an-ı kerimin nasıl okunacağını, ne maksatla okunacağını, Eshab-ı kiram, İslam alimleri, mezhep imamlarımız asırlar önce bildirmişler ve 14 asırdır bu şekilde yapılmıştır.

Bütün bunları bir tarafa atıp, yeni usûller, yeni hükümler çıkarmaya kalkanların kötü niyetleri ortadadır. Bunları iyi niyetli zannetmek saflık olur. Bilerek veya bilmiyerek böyle bozuk fikirlere inanmak, öncülük etmek, dinin yıkılmasına yardım etmek olur.

Kur’an-ı kerimi okuyup Ehl-i sünnet alimlerinin bildirdiklerine uygun iman eden, hidayet üzere olur. Doğru yolda bulunur. Allahü tealaya kavuşturan doğru yolu bulur. Cehennem azabından kurtulur.

Hatta bunun sevabı dedelerine, çocuklarına ve torunlarına te’sir eder. İtikadı düzgün bir kimse Kur’an-ı kerimi okuyup, salih müslümanların yazdığı, ilmihal kitaplarında bildirdiği üzere amel ettiği, ibadet yaptığı taktirde büyük sevaplara kavuşur.

Meal yazılmasının 60-70 yıllık bir geçmişi vardır. Eğer meal okumak önemli olsaydı, İslam alimleri asırlar öncesinden bunu yazarlardı. İslam alimleri, meal okumanın zararlarını bildikleri için, Kur’an-ı kerimin ma’nasını, ya’ni hükümlerini, emirlerini, yasaklarını fıkıh kitaplarında herkesin anlayabileceği şekilde yazmışlar; bereketlenmek, sevab kazanmak için de Kur’an-ı kerimi aslından okumayı tavsiye etmişlerdir. Müslümanlar, dinlerini bu kitaplardan öğrenmişlerdir.

Kur’an-ı kerimin ölüye de diriye de faydası vardır. İmam-ı Ahmed bin Hanbel hazretleri buyurdu ki: “Kabristana girince, Fatiha, Kul-euzüler ve İhlas surelerini okuyunuz! Sevabını ölülere gönderiniz! Sevabı hepsine vasıl olur.”

Hadis-i şeriflerde “Yanında Yasin-i şerif okunan hasta, suya doymuş olarak vefat eder ve doymuş olarak vefat eder ve doymuş olarak kabre girer.”, “Müslüman bir hasta yanında Yasin-i şerif okunursa, Rıdvan ismindeki melek Cennet şerbeti getirir. O kimse, suya doyuş olarak ruhunu teslim eder. Doymuş olarak da kabre girer, suya ihtiyacı olmaz.” buyuruldu. ( Kaynak: Mehmet Oruç – Mezhepler Dosyası)

PEKİ DİNİMİZİ NEREDEN ÖĞRENECEĞİZ ?

Uzun bir mevzu olmasına rağmen, durumun özüne, özetine değinmek için  Mehmet Oruç’un Mezhepler Dosyası eserinden paylaştığımız bu yazıyı okuduğunuz da, muhtemelen aklınız da o zaman dinimizi nereden öğreneceğiz gibi sorular oluşmuş olabilir…  Bu konuyu da özet olarak şöyle ifade etmek yerinde olacaktır.

Yeterli din tahsiline sahip olmayan kimselerin, Kur’ân-ı Kerim meâlinden, tefsirden veya hadis-i şeriflerden din öğrenmesi mümkün değildir. Müslümanları, İslâmiyeti öğrenmek için Kur’ân-ı Kerim meallerine ve tefsirlerine yönlendirmek doğru değildir. İşin başı Kur’ân tercümesi edinmek, okumak değildir. Çünkü, Kur’ân tefsiri bilmek müslümana farz-ı ayın değildir. Bu iş âlimlerin sahasına girer.
Din âlimi olmayan Müslümana ilk önce lazım olan şey, ehl-i sünnet âlimlerinin yazdığı akaid, fıkıh ve ahlâk kitaplarını okuyarak ilmihalini öğrenmektir.

İlmihal öğrenmek her müslümana farzdır. Meselâ, abdest nasıl alınır, namaz nasıl kılınır, zekâtı kim verir vs. gibi.

İslâm âlimleri yıllarca çalışarak, Kur’ân-ı Kerim ve hadis-i şeriflerden çıkardıkları hükümleri, kitaplara yazmışlardır. Bir Müslüman, hangi mezhepte ise (Hanefi, Şafii, Maliki, Hanbeli), mezhebine âit kitapları (fıkıh kitapları veya ilmihali) okur, dinini öğrenir. Zaten her Müslümanın, bir ilmihâl kitabı okuyarak dinine âit lüzûmlu bütün bilgileri öğrenmesi mümkündür. ( Kaynak: Fazilet Takvimi)

 
2 yorum

 1. Kur,ani okumayi bu kadar basit hale getirenler,ve böyle okunur diyenler?Ne demek istiyorsunuz? ilmihal ile namaz ve dualar ve bir kac bilgi daha.Ama ayetlerin icerdigi mana ilmihal okuyarak mi anlasilacak?Sonra alimlerin zamaninda internet veya kitab yazacak kagit kalemmi vardi? Kur,anin bir cok ayetinde Kur,ani anlayarak okuyun diyor Allah cc.Lütfen insanlari yanlisa sevk etmeyin.Anlayarak okusunda nasil okursa okusun.Namaz surelerinin anlami muhakkak bilinmesi ve namazdaki salatlarin ne anlama geldigi bilinmesi lazim.Allah,in selami herkese olsun.

  • Sayın Hüsamettin bey,

   Yazıda ne anlatılmak istendiği gayet net bir şekilde açıklanmıştır. Kuran ı Kerim i sadece mealinden okumak yeterli olur ve dini bilgisi yeterli seviyede olmayanların Kuran ı Kerim i mealinden okuyarak, mezhep imamlarını dikkate almayanlar için paylaşılmış olan bir yazıdır.
   Yazarın kaynakları ayrıca yazı da da belirtilmiştir.

   Ayırca ; “Namaz surelerinin anlami muhakkak bilinmesi ve namazdaki salatlarin ne anlama geldigi bilinmesi lazim.” kişinin bu gibi bilgileri okumaması yönünde paylaşılan yazıda bir bilgi yer almamaktadır.
   “Sonra alimlerin zamaninda internet veya kitab yazacak kagit kalemmi vardi? ” ehli sünnet alimlerimiz dini mevzularda ciltlerce eser bırakmışlardır. Bu eserleri kısa bir araştırma yaparak kolayca tespit edebilirsiniz….

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*